Jubileusz 60-cio lecia
Swoją działalność Instytut rozpoczął jako Oddział Instytutu Syntezy Chemicznej Zakładów Azotowych Kędzierzyn 2 stycznia 1952 r. Niezależność - już pod nazwą Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej - uzyskał Zarządzeniem Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 27 grudnia 1958 r. Podlegał wówczas Zjednoczeniu Przemysłu Syntezy Chemicznej w Gliwicach. Pod obecną nazwą Instytut funkcjonuje od 31 marca 1973 r.
Gdy Instytut stał się samodzielną jednostką naukową, przeniósł się do nowych budynków na terenie o łącznej powierzchni 120 tys. m2 w Blachowni Śląskiej. W przejętym wówczas budynku pozostaje do dziś.
Przez 60 lat istnienia, w murach Instytutu pracowało wielu wybitnych naukowców, których dorobek mierzy się ilością wdrożeń, patentów czy publikacji. Instytut był i nadal jest jedną z przodujących polskich jednostek naukowych. Obecność Instytutu w regionie także zostawiła swój ślad - od pierwszych lat istnienia, działalność ICSO „Blachownia" zorientowana była na przemysł i ścisłą z nim współpracę. Dzięki technologiom, opracowanym w Instytucie, wiele importowanych substancji i związków (m.in. jasne woski twarde, sucha żywica melaminowo-dwucjandwoamidonowo-formaldehydowa, emulgatory do środków owadobójczych i wiele innych) można było zacząć wytwarzać w kraju, co miało szczególne znaczenie w trudnych latach powojennych, ale pozostaje ważne także w dzisiejszych czasach.
Przez cały czas funkcjonowania ICSO niezwykle ważne były innowacje. W 1969 r. w Instytucie zakończono prace nad koncepcją uczestnictwa jednostek naukowych i przemysłowych w efektach ekonomicznych osiąganych w wyniku wdrożenia prac naukowo-badawczych. Projekt przekazano Ministerstwu Przemysłu Chemicznego. Jeszcze w tym samym roku Rada Ministrów podjęła uchwałę o eksperymentalnym wprowadzeniu tego systemu w dwóch jednostkach naukowo-badawczych - w tym w ICSO. Po kilku latach testów i wprowadzeniu niezbędnych poprawek, tenże system został ustawą wprowadzony do stosowania we wszystkich jednostkach naukowych w Polsce.
Na minione 60 lat Instytut może dziś spoglądać z dumą.