Z głębokim żalem informujemy, że 3 grudnia 2020 r. w wieku 90 lat zmarł prof. zw. dr hab. inż. Marian Taniewski, wieloletni pracownik, a w latach 1985–1990 Dyrektor Łukasiewicz - ICSO "Blachownia", Honorowy Profesor Politechniki Śląskiej, emerytowany pracownik Wydziału Chemicznego.
Wśród usług, świadczonych przez Zakład Analityczny znajdziecie Państwo bardzo interesującą pozycję - kompleksową usługę badawczą „Wykrywanie substancji SVHC w produktach i wyrobach”.
W wyniku zmian prawnych podmioty dostarczające na rynku UE wyroby zawierające substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC) znajdujące się na liście kandydackiej, w stężeniu powyżej 0,1% w/w, muszą od dnia 5 stycznia 2021 r. przekazywać Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) informacje o tych wyrobach. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu tych podmiotów, oferując dostosowaną do nowych regulacji prawnych usługę analityczną.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu! Szczegółowe informacje uzyskają Państwo w Zakładzie Analitycznym:
Zakład Analityczny Łukasiewicz - ICSO "Blachownia"
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" ogłasza pisemny przetarg na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 602/46 o powierzchni 1.0230 ha, położonej w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Energetyków 9, mapa 5 obręb Blachownia, objętej KW nr OP1K/00056896/5, prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu oraz prawa własności posadowionego na ww. działce budynku użytkowego wolnostojącego, parterowego bez piwnic, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności, o powierzchni użytkowej 3248 m2.
16 września odbył się VII Kongres Polska Chemia. Z uwagi na trwająca pandemię COVID-19, Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC) zorganizowała kongres w formule telewizji online. Odbyły się trzy debaty strategiczne, w trakcie których eksperci rozmawiali o inwestycjach oraz wpływie pandemii COVID-19 i nowych regulacji klimatycznych UE na gospodarkę i sektor.
Łukasiewicz - ICSO "Blachownia" otrzymał Certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej nr 11/2020/DPL w zakresie:
- badania właściwości fizykochemicznych,
- badania zachowania się badanej substancji w wodzie, glebie i powietrzu, badania akumulacji,
- badania pozostałości (część analityczna),
- inne badania: analizy chemiczne.
Mamy przyjemność poinformować, że Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór wniosków w programie „Polskie Powroty 2020. Edycja COVID-19”.
Zapraszamy do składania ofert na przeprowadzenie audytu zewnętrznego projektu realizowanego w ramach Działania 4.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w rozwinięciu wiadomości.
Od 1 kwietnia 2019 r. Instytut ŁUKASIEWICZ - ICSO "Blachownia" wraz z 35 innymi, zlokalizowanymi w całej Polsce, tworzy trzecią co do wielkości organizację R&D w Europie. Z ośmioma tysiącami pracowników oraz ponad 1.3 mld przychodów generowanych ze sprzedaży technologii, produktów i usług Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ zwiększa szanse swoich Klientów na międzynarodowe granty i pozyskiwanie partnerów gospodarczych.
Poster Przemysława Boberskiego "Wpływ składu fazy aktywnej katalizatora heterogenicznego na selektywność oraz konwersję w procesie hydrogenolizy gliceryny do glikolu propylenowego" zdobył II miejsce w Sesji Posterowej III Konferencji Naukowo-Technicznej "Innowacje w Przemyśle Chemicznym" organizowanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego.
Uchwałą Krajowej Rady Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów z dnia 3 października 2019 roku dr Andrzej Krueger, Dyrektor Ł-ICSO otrzymał Medal Honorowy SPWiR im. Tadeusza Sendzimira, oznaczony numerem 316, za wybitne osiągnięcia wynalazcze i wdrożeniowe w zakresie technologii organicznej.
European Technical Coatings Congress ETCC2020 po raz pierwszy od 70 lat odbędzie się w Polsce. Organizatorzy – FATIPEC (Federation of Associations of Technicians for Industry of Paints in European Countries) oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego SITPChem – zapraszają w dniach 2-4 września 2020 r. do Krakowa. Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" jest partnerem wydarzenia.
Prezentacje w trakcie Kongresu dotyczyć będą najnowszych osiągnięć naukowych i technicznych w dziedzinie farb i lakierów, klejów i materiałów budowlanych.
"Catalysis Communications" opublikowało właśnie nowy artykuł naszych naukowców. Razem z autorami zachęcamy do lektury!
J. Nowicki, J. Wójcik, M. Muszyński, P. Woszczyński: "Ultra-deep removal of thiophene from model oil, catalyzed by amphiphilic ionic liquids in reverse micellar system " (DOI: 10.1016/j.catcom.2019.105811)
31 maja br. Nasz Instytut odwiedzili wyjątkowi Goście. W tym dniu w „Sieci” rządziły Dzieci, a my dzielnie staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie ich pytania!
- Dla kogo Pan/Pani te próbki szykuje?
- Czemu w fartuchu na co dzień pracuje?
- A dziwne okulary po co Pan/Pani ubiera?
- Czy nuda w pracy Wam nie doskwiera?
16 maja br. Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" otrzymał z rąk Marszałka Województwa Opolskiego tytuł Opolskiej Gwiazdy Europy za efektywne wykorzystanie funduszy unijnych.
Podczas konferencji pt. "Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w kontekście rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności", która odbyła się 6 maja br. w Prószkowie, dyrektor dr Andrzej Krueger otrzymał Akt Nominacji, powołujący na członka Zespołu Ekspertów ds. Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego do 2027 r.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w konkursie „Badania na rynek”, skierowanym do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne w miastach średnich lub na terenie gmin, które z takimi sąsiadują. Nabór trwa do 8 maja. Wszelkie szczegóły znajdują się na plakacie poniżej.
12 kwietnia podpisano porozumienie o długofalowej współpracy badawczo-rozwojowej z Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
1 kwietnia br. miało miejsce przekształcenie Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" w instytut Sieci Badawczej Łukasiewicz. Konieczność zmiany wynikła z wejścia w życie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem był przed przekształceniem (art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz).
1 kwietnia 2019 roku rusza Łukasiewicz – trzecia największa sieć badawcza w Europie. Wkrótce, korzystając z dorobku 38 instytutów badawczych, Łukasiewicz przedstawi kompleksową ofertę dla przedsiębiorców. Skorzystać z niej będą mogły zarówno start-upy, małe i średnie firmy, jaki i wielkie koncerny oraz rynkowi championi. Nowy podmiot, skupiający potencjał krajowych instytutów badawczych, już na starcie dysponuje kilkuset laboratoriami oraz światowej klasy naukowcami.
Podczas Ogólnego Zgromadzenia Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego 8 marca 2019 r. w Warszawie dyrektor ICSO dr Andrzej Krueger został wybrany do Rady Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego na kadencję 2019-2022. Poniżej zamieszczamy list gratulacyjny, nadesłany przez dr inż. Tomasza Zielińskiego, Prezesa Zarządu PIPC.